Beşiktaş Tarihi * Yeni

Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri olarak varlığını devam ettiren Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün temelleri 1903 tarihinde atılır. Bereket Jimnastik Kulübü ismiyle çalışmalara başlayan kulüp, Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü ismiyle müsabakalarda yerini almaya devam eder. Beşiktaş günümüzde futbolla popülerlik kazanmakla beraber ilk dönemlerinde jimnastik üzerine elde ettiği barılarla anılmaktaydı. Sonraki yıllarda spor dallarında çeşitlilik görülmüş ve farklı dallardan müsabakalar kazanılmıştır. Mehmet Şamil Şhaplı, Ahmet Fetgari, Hüseyin Bereket kulübün bazı kurucu isimleridir.

 

İnönü Stadyumu  

2013 tarihinde yıkılarak Vodafone Arena ismiyle yeni bir şekilde varlığını devam ettiren İnönü Stadı, Beşiktaş’ın 1947 yılından itibaren futbol maçlarına ev sahipliği yaptığı sahadır.  İstanbul Boğazı’na yakın bir alanda yer alan stat, 2004 yılında kapasitesinde ciddi bir ilerleme kaydetmiş, 32 bin üzerinde seyirciyi ağırlamıştır. Kulübün yeni projesiyle de 2013 yılında daha güçlü bir büyümeye gider.

 

Vodafone Arena

2013 yılında Beşiktaş ve Vodafone’un yaptığı anlaşma kapsamında BJK İnönü Stadyumu yıkılarak yerine Vodafone Arena Stadı inşa edilmiştir. 15 yıl için isim hakkı alınan stadyum, Beşiktaş için 145 milyon dolar gelirin de kaynağı olmuştur. Geniş bant mobil, HD monitörler, Wi-Fi ağı gibi teknik özellikleriyle Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu unvanını da alan Arena, 41 binden fazla izleyici kapasitesine sahiptir. Yeni görünümüyle büyük beğeni toplayan stat, aynı zamanda büyük konserler için de ev sahipliği yapmakta.

 

Beşiktaş Başkanları

Beşiktaş Jimnastik Kulübü kurulduğu dönemden bu yana onlarca başkanı ağırlamıştır.

Mehmet Şamil Şhaplı (1903-1908 Arası)

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün kurucu isimlerinden olan Mehmet Şamil, 1891 yılında Medine’de hayata gelmiştir. Aynı zamanda ilk başkan unvanını alan Şhaplı, diplomat ve gazeteci kimlikleriyle de bilinmektedir. Osman Ferit Paşa’nın on bir çocuğundan olan Şhaplı, 1957’de hayata veda etmiştir.

Fikret Orman (2012 – Günümüz)

İki çocuk babası ve iş adamı kimliğiyle de bilinen Fikret Orman 1967 İstanbul doğumludur. Başkan olarak seçilmeden önce de BJK yönetim kadrolarında yer almıştır. 2012 yılında gerçekleşen başkanlık seçimlerinde 33. Beşiktaş Kulübü Başkanı olur. Görev süresince 2015-2016 sezonu Süper Lig Şampiyonluğu’nu yaşamıştır. Halen başkanlık görevini sürdürmektedir.

 

 

 

Beşiktaş’ın Unutulmaz Futbolcuları  

Beşiktaş’ta iz bırakan futbolculardan bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Mehmet Özdilek: Dönemin yıldız futbolcusu Enzo Scifo’ya benzetildiği için Şifo Mehmet lakabıyla anılmıştır. 1966 doğumlu Özdilek, kısa sürede büyük takımların dikkatini çekmiştir. Türkiye Birinci Ligi’nde en çok gol atan orta saha oyuncusu unvanına sahip Özdilek, futbol hayatı boyunca yalnızca bir kart almıştır.
  • Nihat Kahveci: 1979 Giresun doğumlu Kahveci, uzaktan şut atma konusunda Beşiktaş’ın vazgeçilmez oyuncularından biri olarak değerlendirilir. Dünyanın en iyi 39. Futbolcusu unvanına sahiptir.
  • Sergen Yalçın: Geçmişten bugüne en iyi orta saha oyuncularından birisi olarak bilinir. 1972 İstanbul doğumlu futbolcu, kulübün 100. Yılında aldığı şampiyonlukta büyük paya sahip olmuştur. Sergen Yalçın takımın sembol isimlerinden birisidir.
  • Feyyaz Uçar: 1963 İstanbul doğumlu Bay Gol lakaplı oyuncu, Metin-Ali-Feyyaz üçlüsünün en çok gol atan ismi olarak anılır. Orta sahada yer alan oyuncu, 16 sezon boyunca 320 lig maçında 170 gol atmış ve Beşiktaş’ın Türkiye Ligi’nde yer alan en çok gol atan ismi unvanını almıştır. Avrupa Kupaları’nda 6 gol atarak da isminden başarıyla söz ettirmiştir. Uçar, 1997’de futbolculuk kariyerini bitirir.

Beşiktaş’la İlgili İnternet Siteleri

Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile ilgili site bilgileri aşağıdaki gibidir: